Usługi prawne

W Polsce, jak w wielu innych europejskich krajach usługi prawne obwarowane są wieloma aktami prawnymi. Nie można tak po prostu zacząć świadczyć usług prawnych, gdyż byłoby to niezgodne z obowiązującym prawem.

PRZEPISY PRAWNE
Pracę adwokatów i innych prawników określają między innymi:
– przepisy ustawy z 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze
– przepisy ustawy z 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych.
Jeśli chodzi o świadczenie usług prawnych świadczonych na terenie Rzeczpospolitej przez prawników z innych krajów zastosowanie mają przepisy ustawy z 5 lipca 2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej.

APLIKACJA
Aby prawnik mógł reprezentować klienta przez sądem musi posiadać aplikację. Jeśli prawnik nie ma aplikacji to nie oznacza wbrew ogólnej opinii, że nie dostanie nigdzie pracy w swoim zawodzie. Usługi prawne są również świadczone w wielu dużych przedsiębiorstwach, które mają swoje oddzielne działy prawne, które odpowiadają za poprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa w jego otoczeniu. W momencie w którym dojdzie do sporu sądowego, firma jest zobligowana do zatrudnienia prawnika z aplikacją, który będzie miał uprawnienia do reprezentacji firmy przed sądem. Najprostszym rozwiązaniem jest bez wątpienia współpraca z jedną z wielu kancelarii prawniczych.

RADCA PRAWNY
Dzięki aktualnym przepisom o pracy prawników w Polsce, możliwe jest to, aby osoba bez aplikacji udzielała porad prawnych różnorodnym spółkom. Najczęściej takie usługi prawne są potrzebne firmom z zakresu podatków, gdyż w Polsce mamy niezwykle zawiły system podatkowy, w którym trudno się odnaleźć bez specjalistycznej wiedzy.

usługi prawne

Post Author: jg

Dodaj komentarz