Czy to koniec ery tradycyjnych tokarek?

Co wyróżnia tokarkę cnc spośród zwykłych tokarek?

Elementem wspólnym jest łoże i obracający się materiał, jednak w tokarce cnc narzędzie skrawające sterowane jest numerycznie. Dzięki temu uzyskujemy znacznie lepsze efekty zobrazowane w powtarzalności wykonania i gładkości powierzchni powstałej po obróbce.

 

Kiedy warto skorzystać z tokarki cnc? 

Przede wszystkim w sytuacji, gdy potrzebujemy większej ilości takich samych elementów. Wysoka powtarzalność pozwala uzyskać części całkowicie zgodne z projektem o niespotykanej dokładności. Pojedyncze elementy lub prototypy warto wykonać na tradycyjnej tokarce przez niższe koszty i łatwiejszą obsługę.

Jakie możliwości daje obróbka materiału na tokarce?

  • toczenie kształtowe powierzchni stożkowych oraz walcowych,
  • gwintowanie,
  • obróbka otworów,
  •  szlifowanie,
  • cięcie.

Bardzo ciekawymi materiałami jakie można obrabiać na tokarce są poliuretan i poliamid. Gdzie te materiały znajdują zastosowanie?

Poliuretan to powszechnie używany w przemyśle motoryzacyjnym zamiennik. Stosuje się go wszędzie tam, gdzie tuleje metalowo gumowe nie wytrzymują obciążeń. Są to przede wszystkim elementy zawieszenia takie jak tuleje wahaczy czy stabilizatorów. Poprawiają one w znacznym stopniu właściwości jezdne oraz zmniejszają częstotliwość wizyt u mechaników. W czym może nam pomóc tokarka cnc? Tuleje tego typu w przeważającej liczbie występują parami lub czwórkami w samochodach, zatem nic nie stoi na przeszkodzie aby wytoczyć je dokładnie tak samo. Ułatwi to wprasowanie ich w miejsce docelowe.

 

Drugim ciekawym materialem jest poliamid. Ten łatwy w obróbce, ale stosunkowo twardy materiał stanowi doskonałą bazę do wykonania wszelkiego rodzaju rolek czy kółek pełnych. Jego twardość pozytywnie wpływa na możliwości w przenoszeniu obciążeń i trwałość. To rownież doskonały materiał do nauki pracy na tokarce, względnie bezpieczny i łatwy w obróbce.

Post Author: jg

1 thought on “Czy to koniec ery tradycyjnych tokarek?

    Zwykłe tokarki będą coraz mocniej wypierane przez tokarki cnc. Rynek jest coraz bardziej wymagający, a technologia rozwija się w zastraszającym tempie.Myślę, że zastąpienie zwykłych tokarek to jeszcze kwestia kilku lat.

Dodaj komentarz